Wybieramy okno do kuchni

Mało kto z nas wyobraża sobie kuchnię bez jakiegokolwiek dopływu do niej światła z zewnątrz. Niezależnie od tego czy decydujemy się na pojedyncze duże okno, kilka mniejszych czy choćby bezpośrednie, przeszklone wyjście na balkon – mamy tutaj szerokie pole do popisu na gruncie aranżacji wnętrza tego pomieszczenia. Kuchenne okno pozwala nie tylko ją rozjaśnić, ale także zapewnia lepszą wentylację, co przekłada się na przyjemniejsze spędzanie czasu przy gotowaniu czy spożywaniu posiłków. Dobór odpowiedniego okna wymaga jednak rozważenia kilku kwestii, również w zakresie kuchennych mebli.

Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości okno będzie się znajdować. Pozwala to dobrać odpowiednie meble, jeśli chcemy umieścić je tuż pod oknem. Okno, które ma znajdować się na niewielkiej wysokości nad podłogą, daje dość ograniczone możliwości jego zabudowania szafkami czy regałami. W takim wypadku można tę przestrzeń zająć w inny, ciekawy sposób – przykładowo, tworząc tam zabudowę, która będzie pełniła rolę siedziska: stół z niewielkimi krzesłami albo taboretami.

Jeżeli natomiast okno ma znajdować się, mniej więcej, na wysokości metra od podłogi, wówczas możemy rozważyć zamontowanie szafek bądź regałów pod oknem, co pozwala nam uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania naczyń, sztućców oraz innych sprzętów kuchennych, a także naturalnie oświetlić kuchenny blat, który może zastąpić tradycyjny parapet i jednocześnie dopełni wystroju, wkomponowując się w przestrzeń przed oknem. Pozwala nam to, zależnie od potrzeb, uzyskać dodatkowe miejsce do działania bądź uczynić z niego „główny” blat kuchenny.

W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak umieszczać tuż pod oknem płyty indukcyjnej bądź gazowej. Z powodzeniem możemy za to przestrzeń tę wykorzystać jako strefę zmywania – należy jednak pamiętać o zainwestowaniu w baterię, która nie będzie utrudniała otwierania okna albo po prostu zmywarkę.

30 kwietnia, 2019

Dodaj komentarz