Wybieramy płytę indukcyjną do naszej kuchni

Płyta indukcyjna jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w wielu współczesnych kuchniach. Wymaga korzystania w jej przypadku ze specjalnych, dostosowanych do tego typu grzania naczyń, ale deklasuje konkurencję pod względem szybkości gotowania oraz łatwości w konserwacji. Przed wyborem płyty indukcyjnej powinniśmy jednak rozważyć kilka różnych wariantów i wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.

W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć nasze „kuchenne potrzeby”. Jeżeli często gotujemy bądź jesteśmy dużą rodziną, to warto zdecydować się również na płytę indukcyjną charakteryzującą się większymi rozmiarami – z pięcioma czy nawet sześcioma polami grzewczymi. Szerokość płyt dla takich potrzeb waha się od 60 do nawet 90 centymetrów. Możemy także natrafić na modele z większymi polami grzewczymi, które można ze sobą łączyć – są to tak zwane płyty flexi – oraz wyposażone w funkcję grillowania. Jeżeli natomiast nie gotujemy zbyt często bądź mieszkamy sami lub tylko z drugą połówką, najrozsądniej będzie zainwestować małą płytę dwupalnikową.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie jaką posiadamy instalację elektryczną. Płyty indukcyjne z reguły pracują na mocy od 3 kW do 12 kW – często spotykanym błędem jest podłączanie płyty indukcyjnej o dużej mocy do zwykłej instalacji jednofazowej wyposażonej w bezpiecznik 16 A, zaś standardowym przydziałem mocy na mieszkanie w Polsce jest 5 kW. Niewystarczająca moc może być frustrująca oraz sprawiać wiele różnych trudności: od nieuzyskiwania pełnej mocy grzewczej po wyskakujące korki, zwłaszcza gdy chcemy jednocześnie korzystać z dodatkowych urządzeń kuchennych. W związku z tym najlepiej podłączać płyty indukcyjne do zasilania dwufazowego, choć akurat wspomniane płyty dwupolowe można bez problemów podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego, gdyż ich moc rzadko kiedy przekracza 3 kW.

Przy montażu płyty powinniśmy z kolei zadbać o izolację płyty indukcyjnej od blatu oraz pozostałych części, do których przylega płyta. W szczególności ciepło nie powinno przenikać do szuflady bądź szafek. Warto także zainwestować w okap nad płytą. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy także zdecydować się na zakup płyty montowanej wraz z blatem. Takie rozwiązanie jest nie tylko łatwiejsze w montażu, ale również czyszczeniu zarówno samej płyty, jak i kuchennego blatu.

26 grudnia, 2018

Dodaj komentarz