Wybór kabiny prysznicowej krok po kroku

prysznicKabina prysznicowa może służyć nam przez lata, dlatego jej wybór powinien być starannie przemyślany. Producenci prześcigają się w nowatorskich pomysłach i stosują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym kąpiel staje się nie tylko komfortowa, lecz także niezwykle przyjemna.

Rodzaje kabin prysznicowych

Najważniejszym aspektem determinującym wybór kabiny prysznicowej jest miejsce, w którym zostanie ona umieszczona. Z tego względu wyróżniamy kabiny narożnikowe, asymetryczne, przyścienne (trójścienne), wnękowe i wolnostojące. Najpopularniejszym modelem są urządzenia narożnikowe, zwane też narożnymi. Dobrze sprawdzą się w małych łazienkach, gdzie taka lokalizacja prysznica pozwoli na optymalne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni. Kabina wykorzystuje dwie ściany pomieszczenia, składa się więc z brodzika i dwóch przesuwanych ścianek. Specyficzną odmianą kabiny narożnikowej jest model asymetryczny, w którym jeden z boków przylegających do ściany łazienki jest dłuższy niż drugi. Rozwiązanie to sprawdza się w pomieszczeniach długich i wąskich. Trójścienna kabina dostawiona jest jednym bokiem do ściany łazienki, co daje duże możliwości aranżacyjne w większych pomieszczeniach. Jeśli natomiast łazienka posiada specjalnie w tym celu przygotowaną wnękę prysznicową, wystarczy wybrać drzwiczki. Do dużych, przestronnych pomieszczeń nadaje się kabina wolnostojąca, charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem oraz, niestety, dość wysoką ceną. Kabiny montowane są do brodzika lub stawiane na odpowiednio wyprofilowanej podłodze. Poza tymi podstawowymi typami na rynku dostępne są także parawany przeznaczone do zamontowania na wannie. Kolejnym kryterium wyboru jest typ budowy kabiny i wykorzystany materiał. Najtańsze są kabiny profilowe, aluminiowe. Wyższą cenę mają bezramowe, wykonane ze szkła i stali. Najwięcej zapłacimy za te wykonane z jednolitej tafli szkła. Ścianki kabiny wykonywane są z akrylu lub szkła, a ich wykończenie może być przeróżne: przezroczyste, matowe, gładkie lub z wzorem. Najczęściej spotykamy się z kabinami o drzwiczkach przesuwnych, niekiedy uchylnych lub składanych. Istotnym elementem, wpływającym na wygląd łazienki, jest kształt kabiny. Wyróżniamy: kwadratowe, prostokątne, wielokątne, okrągłe, owalne bądź półokrągłe.

Wymiary

Jeśli wybraliśmy już nasz wymarzony typ kabiny, kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniego rozmiaru. Większość produktów ma zestandaryzowane wymiary, jednak niektóre, zwłaszcza wolnostojące i trójścienne, mogą być znacznie większe. Oprócz wielkości podstawy warto zmierzyć także wysokość. Kabiny różnią się od siebie również w tym względzie, co ma kluczowe znaczenie w przypadku niskich pomieszczeń.

Dla miłośnika nowych technologii

Aby prysznic nie był nudny, producenci kabin przygotowali kilka atrakcyjnych dodatków. Popularne są dysze do hydromasażu, umożliwiające masowanie ciała za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. W suficie kabiny zamontować można dodatkowo deszczownicę. Nowością jest wprowadzenie termostatu, który pozwala zamienić kabinę prysznicową w małą domową saunę. Jeśli lubisz śpiewać pod prysznicem, możesz zamontować w nim radio lub odtwarzacz mp3. Sterowanie taką nowoczesną kabiną prysznicową odbywa się za pomocą elektronicznego panelu lub pilota.

Kabina prysznicowa powinna być nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Aby dobrze wybrać, należy dostosować jej wielkość, kształt, miejsce usytuowania, rodzaj konstrukcji, typ przeszklenia i sposób otwierania do wielkości łazienki, stylu jej urządzenia, a także do naszych możliwości finansowych.

13 maja, 2015

Dodaj komentarz