Wybór odpowiedniej podłogi

Istnieje wiele różnych materiałów, których możemy użyć na podłodze – jednak w praktyce, liczą się tylko cztery najważniejsze: drewno, kamień, płytki i panele. W tym artykule przedstawimy najważniejsze wady i zalety każdego z nich.

Podłogi drewniane

Jeśli masz lub kiedyś miałeś drewnianą podłogę to zapewne znasz już jej nieocenioną wartość. Zdecydowanym plusem drewna jest to, że jeśli podłoga jest już stara i zużyta to zawsze można ją bez problemu odnowić.

Jednak zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest koszt. Jeśli jednak cena nie gra roli, zdecydowanie należy brać pod uwagę, że gdy powstaną w podłodze wgniecenia, to nie jest ona zbyt przyjemna dla oka – w przeciwieństwie do tego, gdy została świeżo założona.

Podłogi kamienne

Gruby i mocny kamień jest powierzchnią – dosłownie – na wieki. O jego niezniszczalności możemy być pewni. Dodaje to z pewnością klasycznego wystroju, a ponadto dobrze obrobiony kamień jest odporny na wodę i wilgoć.

Z drugiej jednak strony, podobnie jak z drewnem, nie jest rozwiązanie tanie. Oprócz kosztów, kamień bardzo długo gromadzi również zimno – bardzo niebezpiecznie się robi również, gdy kamień jest morky. Dlatego tego typu podłoga wymaga dużo pielęgnacji, aby prócz wiekowości pozostała funkcjonalna.

Podłogi z płytek

Jeśli masz spore nasilenie ruchu w swoim domu, terakota może być świetnym rozwiązaniem. Jest łatwa w utrzymaniu pod względem czyszczenia, a także dosyć tania – zdecydowanie  zalecana do wilgotnych pomieszczeń.

Ceną za to jest jednak stosunkowo mała trwałość – płytki nie są w żaden sposób niezniszczalne. Odpryski i pęknięcia są bardzo powszechne – wystarczy, że coś nam spadnie. Ponadto, gdy coś się nam rozleje, robi się niesamowicie niebezpiecznie.

Podłogi z panelami

Bardzo popularnym wyborem na podłogę bywają klasyczne panele. W ekonomiczny sposób możemy pokryć nimi każdą powierzchnię. Ponadto, panele podłogowe są odporne na zabrudzenia, pod warunkiem, że je czyścimy oraz trywialne w założeniu – oczywiście w porównaniu do pozostałych typów powierzchni.

Jak każde rozwiązanie, panele mają jednak swoje minusy – gdy się odbarwią, nie sposób ich poddać skutecznej renowacji. Ponadto, są bardzo, bardzo podatne na stojącą wodę. Gdy mamy w otoczeniu wilgoć – powiedzmy panelom zdecydowane nie.

 

2 listopada, 2015

Dodaj komentarz