Wykorzystanie listew przypodłogowych w mieszkaniach w stylu skandynawskim

Styl skandynawski czerpie wprost ze skandynawskich krajobrazów i tamtejszych przyzwyczajeń. Jednak pomimo tego jest dość prosty w odbiorze i klasyczny. Dlatego tak dobrze sprawdza się nie tylko w rodzimych zakątkach, ale w gruncie rzeczy na całym świecie. Obecnie mnóstwo Polaków decyduje się na to, aby właśnie w takim stylu urządzić swoje domy lub mieszkania bądź też chociaż niektóre elementy wpleść do wnętrza.

Styl skandynawski czerpie wprost ze skandynawskich krajobrazów i tamtejszych przyzwyczajeń. Jednak pomimo tego jest dość prosty w odbiorze i klasyczny. Dlatego tak dobrze sprawdza się nie tylko w rodzimych zakątkach, ale w gruncie rzeczy na całym świecie. Obecnie mnóstwo Polaków decyduje się na to, aby właśnie w takim stylu urządzić swoje domy lub mieszkania bądź też chociaż niektóre elementy wpleść do wnętrza.

Czym cechuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i elegancja. Wszystkie wykorzystywane w nim materiały mają naturalne pochodzenia. Dlatego nie brakuje tam drewna i to najlepiej w jego naturalnej postaci. Oczywiście barwione meble jak najbardziej też nadają się do takich wnętrz, ale surowość drewna jest tutaj szczególnie ważna. W stylu tym nie ma miejsca na przepych. Wnętrza są raczej minimalistyczne i dobrze przemyślane. To współgra również z dzisiejszym podejściem do życia wielu ludzi. W Polsce mieszkania mają niewielkie metraże, ale w niektórych zakątkach świata są one jeszcze mniejsze. Dlatego też styl ten jest idealnym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni. Wykorzystywane są w nim bowiem jedynie najważniejsze elementy. Jeśli coś jest zbędne, to po prostu lepiej tego nie mieć. Tak jest między innymi z różnego rodzaju bibelotami i ozdobami, które prócz zbierania kurzu nie mają żadnej praktycznej funkcji.

W stylu skandynawskim dominują również spokojne i zrównoważone kolory. Można powiedzieć, że biel, czerń oraz szarość odgrywają tutaj bardzo ważną rolę obok naturalnego drewna. Pojawiają się oczywiście także inne kolory, głównie delikatne i pastelowe. Dla przełamania można natomiast wprowadzić jakiś silmy akcent. Bordowa lub musztardowa poduszka na jasnym fotelu lub kanapie. Taki dodatek to wystarczający element, aby nieco wyróżnić daną przestrzeń. Gdy intensywne kolory nakładają się na siebie i jest ich zbyt dużo, wówczas zaczynają nas przytłaczać. Wnętrze może również stać się zbyt ciemne, co także nie wpływa zbyt dobrze na ogólne samopoczucie człowieka. W stylu skandynawskim królują jasne barwy, minimalizm i naturalność bez nuty przesady.

Jakie listwy dobrać do wnętrz w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim są jasne, dlatego warto do nich dobrać przede wszystkim listwy białe. Wówczas będą one dobrze harmonizować z całością i się nienagannie prezentować. Tego typu listwy w swojej ofercie posiada Lagrus. Producent ten od lat jest obecny na rynku i dostarcza coraz to nowocześniejszych rozwiązań w kwestii listw przypodłogowych. Wybór w jego ofercie jest bardzo duży, ale przede wszystkim warto skupić się na trzech klasycznych modelach.

Listwy Lagrus Classic R5 mają 16 mm grubości i 80 mm wysokości. Posiadają trójwarstwowe lakierowanie składające się z izolacji, podkładu oraz nawierzchni. Wykończone są natomiast lakierem poliuretanowym. Ich dolna krawędź jest izolowana przeciwwilgociowo. Co to oznacza dla użytkownika? Gdy sprzątamy i myjemy podłogę, wydziela się sporo wilgoci. Niektóre ze standardowych listew, które nie są przed nią odpowiednio zabezpieczone, niestety mogłyby gnić lub się uszkadzać pod jej wpływem. Tutaj natomiast producent dokładnie przemyślał to, czego od listew oczekują klienci.

Ponadto posiadają one również podfrezowanie pod kable. Każdy z nas posiada w swoim domu jakieś sprzęty. Najczęściej większość z nich stoi w salonie, na szafce RTV. Takie urządzenia elektroniczne mają wiele kabli. Niekiedy leżą one splątane na naszych podłogach lub są zwinięte w kłębek i rzucone gdzieś z tyłu. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie zdecydowanie nie jest dobre. Jeśli natomiast nasze listwy mają takie frezowanie, wówczas kabel możemy wygodnie umieścić w listwie. Nie są one wtedy widoczne, nie ma ryzyka potknięcia się o nie i nie są również powyginane, co niestety mogłoby je w jakiś sposób uszkodzić.

Lagrus Classic R1 oraz model Lagrus Classic R10 mają takie same wymiary oraz cechy. Różnią się jedynie kształtem. Każde z tych listew występują również w wersji mini i mają wówczas po 60 mm wysokości. Czy warto je wykorzystać w swoim mieszkaniu, jeśli zamierzamy urządzić je w stylu skandynawskim? Zdecydowanie tak. Tego typu listwy bez wątpienia są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są klasyczne. Biały kolor pasuje do wszystkiego, ale można je również zamówić w innym wybarwieniu, dostępnym w palecie RAL. Klient ma zatem możliwość dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Posiadają one również wszystkie najważniejsze cechy i udogodnienia, których należy oczekiwać od nowoczesnych listew przypodłogowych.

11 stycznia, 2022