Wystrój minimalistyczny – jak, gdzie i kiedy?

Współczesny wystrój wnętrz dopuszcza wiele różnych koncepcji i stylów – trudno wskazać „modne” założenia, choć z pewnością da się wyróżnić kilka cieszących się szczególnym zainteresowaniem. Wśród bardziej popularnych modeli wystroju znajduje się, między innymi, wystrój minimalistyczny, który, jak się okazuje, przemawia nie tylko do osób lubiących po prostu nie mieć zbyt wielu rzeczy dookoła siebie i ceniących sobie „spokojną” aranżację.

Sam minimalizm, nie tylko w kwestii wystroju wnętrz, często wiąże się ze stylem życia domowników obejmując praktycznie ich całe życie. Warto jednak pamiętać, że minimalizm nie równa się surowości czy odmawianiu meblom i sprzętom estetyki i skupiając się wyłącznie na ich funkcjonalności. Musimy sami sobie jednak zadać pytanie, czy na pewno czulibyśmy się w takich wnętrzach dobrze – jeśli rzeczywiście przytłacza nas liczba sprzętów obecnie, to może to być dobre wyjście, ale jeśli po prostu widzielibyśmy je w innych miejscach bądź układzie, to lepiej będzie pójść tym tropem.

Uczynienie wnętrza naszych czterech kątów minimalistycznym nie jest aż takim łatwym zadaniem, jakie może się z początku wydawać: nie wystarczy tylko pozbyć się części rzeczy, aby nasz salon, kuchnia czy inne pomieszczenie od razu stały się minimalistyczne. Jest to jednak, oczywiście, dobry początek – wszelkich niepotrzebnych dekoracji, które niekiedy dokładamy nawet bezwiednie, czy to zawieszane, czy stojące, możemy pozbyć się z czystym sumieniem. Nie oznacza to też, że ściany w minimalistycznym wystroju mają być puste: znacznie lepiej jednak w takiej kompozycji sprawdzają się zdjęcia i plakaty, najlepiej w przezroczystych ramkach bądź cienkich i niemal niewidocznych.

Kiedy już uporamy się z drobiazgami, pora na sprawy trochę cięższego kalibru, czyli meble i pozostałe większe sprzęty. Ich układ powinien tworzyć przede wszystkim kompletną i zamkniętą przestrzeń, gdyż większość otwartych elementów, jak na przykład „nieobudowane” półki zaburza tego typu kompozycję. Nie jest to jednak reguła i otwarte elementy mogą być z powodzeniem wykorzystywane w aranżacji minimalistycznej – wspomniane półki będą się dobrze prezentować, jeśli przedmioty na nich umieszczone zachowają porządek. Zamknięte meble pozwalają utrzymywać w nich pewien nieład (ten artystyczny, jak i niekoniecznie), który dodaje minimalistycznemu wnętrzu trochę więcej życia. Jeśli chodzi ogólnie o meble, to dobrym rozwiązaniem są proste i nieskomplikowane modele o prostych fakturach i kolorystce: białej, czarnej lub metalicznych odcieniach.

22 czerwca, 2017

Dodaj komentarz