Zabieramy się za łazienkę na poddaszu

Poddasze coraz częściej we współczesnych aranżacjach staje się obszarem, którego przestrzenie staramy się na różne sposoby zaadaptować – niekiedy jest to gabinet, innym razem artystyczna pracownia, a czasami nawet łazienka. Mimo że podstawą korzystania z większości pomieszczeń w naszym mieszkaniu powinna być wygoda, również łazienkę na poddaszu można uczynić pomieszczeniem umożliwiającym bezproblemową toaletę. Skosy, charakterystyczne dla poddasza, zamiast być utrudnieniem mogą okazać się tu użyteczne, nie tylko ze względu na ich estetykę.

Zaprojektowanie łazienki umieszczonej na poddaszu może być wymagające, ale jednocześnie pozwala na oryginalne zaadaptowanie tej przestrzeni. Ponadto, na rynku znajdziemy również asortyment specjalnie dla tego rodzaju łazienek, jak również zawsze możemy poradzić się specjalisty, który bez wątpienia pomoże nam przy wyborze oraz samym projekcie. W wielu sklepach znajdziemy, między innymi, kabiny prysznicowe w odpowiednich wymiarach, jak również właściwie skrojone płytki, idealnie nadające się do umieszczenia na skośnych ścianach charakterystycznych dla poddaszy.

Projektując łazienkę na poddaszu należy zatem pamiętać o kilku istotnych elementach. Przede wszystkim, prysznic potrzebuje odpowiednio wysokiej przestrzeni – zarówno w celach montażowych, jak i swobodnego korzystania. Szczególnie dobrze sprawdzą się w jego przypadku ścianki kolankowe, a konkretniej w miejscu, gdzie łazienka jest najwyższa. Jeżeli z kolei chodzi o umywalkę, warto zadbać o to, aby umieścić ją w miejscu zapewniającym chociaż metr wysokości. Warto zadbać również o dużych wymiarów lustro, gdyż nie tylko ma praktyczne zastosowanie, ale też optycznie powiększa pomieszczenie, co w warunkach poddasza może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

W przypadku łazienki na poddaszu należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Pod względem oświetlenia naturalnego najlepiej sprawdzą się tutaj duże okna dachowe. Z kolei bardziej zaciemnioną przestrzeń, pod skosami, możemy rozświetlić za pomocą lamp – reflektorów, które możemy skierować na odpowiednią powierzchnię, w zależności od potrzeb. Dobrym wyjściem będą także paski z diodami LED, które możemy zamontować, przykładowo, w szafkach, schowkach lub nad różnymi pojemnikami.

23 czerwca, 2019

Dodaj komentarz