Minimalizm jest już od dłuższego czasu traktowany jako esencja nowoczesnej aranżacji wnętrz. Przy oryginalnym pomyśle oraz bogactwie różnego rodzaju ciekawie zaprojektowanego minimalistycznego sprzętu, taki wystrój może okazać się inkarnacją powiedzenia: „mniej znaczy więcej”. Dzisiaj przyjrzymy się kilku rozwiązaniom, które pozwolą nam wyciągnąć z minimalistycznego stylu jak najwięcej jego walorów estetycznych.
Minimalizm w swoich założeniach dąży do możliwie maksymalnego uporządkowania wystroju i stonowania go. Stąd poleca się stosowanie nie tylko „spokojnych” kolorów, ale również prostych, geometrycznych kształtów mebli i innych elementów wystroju. Powinniśmy także oszczędnie decydować się na różnego rodzaju dekoracje – co prawda, nie musimy zupełnie z nich rezygnować, ale w tym przypadku o wiele lepiej sprawdzi się jeden efektowny obiekt niż kilka „zapychaczy”.
Warto również zadbać, aby różne sprzęty i meble w naszym domu miały gładkie powierzchnie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ta właściwość jest jedną z bardziej podkreślających minimalistyczny wystrój. Meble powinny być w jednolitym kolorze, bez wzorów czy innych dekoracji – geometryczna linia oraz błyszczące bądź matowe powierzchnie wprowadzą porządek do wystroju i uczynią go na swój sposób symetrycznym. Pod względem kolorystyki najlepiej sprawdzą się tutaj meble białe lub w eleganckich beżach oraz szarościach; świetnie sprawdzi się także czerń, zwłaszcza gdy mowa o wspomnianych wcześniej dodatkach.
Na zakończenie należy też dodać, że w przypadku minimalistycznego wystroju nie musimy bać się pustych przestrzeni. Wprost przeciwnie – czasem pozostawienie trochę wolnego miejsca będzie nawet pożądane, gdyż nadaje wnętrzu przestronności i, nieco paradoksalnie, dopełnia aranżacji.