Zalety paneli podłogowych

Panele podłogowe już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza jako alternatywa dla podłogi wykonanej ze „zwykłego” drewna – są ponadto dosyć wytrzymałe, odporne na ścieranie, zabrudzenia i inne czynniki oraz po prostu dobrze wyglądają. Nie bez znaczenia jest także często bardzo przystępna cena paneli podłogowych (na metr kwadratowy), co czyni z nich szczególnie kuszącą alternatywę dla klasycznie drewnianej podłogi.

Same panele wykonane są najczęściej w około 80 procentach z drewna – reszta to domieszki różnych substancji mających spajać ze sobą poszczególne klepki, zabezpieczać poszczególne elementy oraz uodparniać na działanie czynników zewnętrznych. Nowoczesne panele potrafią bardzo skutecznie imitować naturalne drewno, co sprawia, że są ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć elegancką podłogę przy niewielkim nakładzie kosztów – nawet jeśli marzą nam się takie egzotyczne warianty jak na przykład merbau.

Trwałość paneli podłogowych wynika ze stosowania w ich produkcji specjalnej powłoki ochronnej, która zarówno sprawia, że same panele są bardziej wytrzymałe, jak również zabezpiecza umieszczony na nich wzór przed starciem się. Dotyczy to nie tylko mechanicznych uszkodzeń, ale także wpływu światła słonecznego czy chemikaliów. Pozwala to również na banalnie łatwe utrzymywanie paneli podłogowych w należytym stanie – wystarczy je odkurzyć bądź zamieść miękką szczotką a następnie przetrzeć ścierką nasączoną płynem czyszczącym (najlepiej dosyć delikatnym). Nowoczesne panele są dodatkowo pokryte warstwą antystatyczną, która sprawia, że kurz nie gromadzi się na nich w aż tak dużym stopniu jak w przypadku zwykłego podłoża za sprawą nieelektryzującej się powierzchni.

Panele podłogowe są także bardzo łatwe w montażu – nie potrzebujemy w tym celu żadnych specjalistycznych narzędzi a coraz częściej nawet kleju dzięki wykorzystaniu systemu zatrzasków i innych łączących poszczególne panele elementów.

5 maja, 2017

Dodaj komentarz