Zalety zdobienia fornirem

Fornir to forma ozdobienia mebli i różnego rodzaju codziennych sprzętów, która w ostatnim czasie zdobywa sobie znaczną popularność i występuje jako drewniana okleina nadając przedmiotom nieco abstrakcyjny, ale jednocześnie stylowy i przyjemny dla oka wygląd. Jak każde jednak rozwiązanie na płaszczyźnie wystroju wnętrz, także i fornir posiada swoje mocne oraz słabe strony.

Sam fornir występuje w postaci cienkich drewnianych arkuszy, który następnie zostaje nałożony na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (sklejka lub płyta mdf). Ta forma wykończenia mebli występuje w dwóch zasadniczych wariantach: naturalnym oraz modyfikowanym – podczas, gdy definicja tego pierwszego jest oczywista (odpowiednio pocięte drewniane bloki), to w drugim przypadku mamy do czynienia ze sprasowanymi i sklejonymi ze sobą warstwami naturalnego drewna, uformowanymi w duży blok, który następnie został pocięty na arkusze. Fornir modyfikowany jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy zastosować fornir o powtarzalnym, spokojnym wzorze.

Geneza forniru leży w potrzebie stworzenia rozwiązania dla układania kompozycji z drewna w wielu odcieniach często na tym samym przedmiocie. Pierwotnie, takie rozwiązanie było również uzupełniane przez wykorzystanie drogich kamieni czy metali, ale obecnie stosowane jest wyłącznie drewno – forma, o której mowa była charakterystyczna dla takich okresów w architekturze jak art déco czy biedermeier.

Najmocniejszą stroną forniru jest to, że można za jego pomocą osiągnąć bardzo szeroki wachlarz elementów dekoracyjnych – zarówno w kwestii mebli, jak też całych ścian i innych większych powierzchni. Przy kładzeniu forniru należy pamiętać, aby trzymać się zasady, że fornir najpierw naklejamy na odpowiedni „nośnik”, jak na przykład wspmniana płyta mdf, a dopiero potem mocujemy bezpośrednio na murze. Trzeba również zadbać o odpowiedni odstęp pomiędzy arkuszami (najlepiej około 3 centymetrów), aby zachować przepływ powietrza i uniemożliwić rozwój grzybów.

Fornirowane meble są ponadto znacznie trwalsze niż ich odpowiedniki z litego drewna; wynika to z tego, że lite drewno jest, mniej czy bardziej, wrażliwe na warunki atmosferyczne, które w końcu doprowadzą do kurczenia się bądź rozszerzania drewna. Co prawda, można temu zapobiec przez odpowiednią konserwację takich mebli, jednakże w większości naszych mieszkań, głównie tych wyposażonych w centralne ogrzewanie, wahania temperatur oraz wilgotności są tak duże, że mogą być bardzo groźne dla „zwykłych” drewnianych mebli. Fornir nie jest jednak niezniszczalny, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie powierzchnie są narażone na oddziaływanie również innych czynników niż atmosferyczne, jak na przykład kuchnia – wówczas fornirowaną powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem poliuretanowym a do jego czyszczenia wykorzystywać płyny z niewielką zawartością alkoholu.

Bardzo korzystna jest także cena forniru – choć ma na nią wpływ całkiem sporo czynników, to rzadko kiedy jest to rozwiązanie zupełnie nieekonomiczne. Najbardziej podstawowymi właściwościami, mającymi wpływ na cenę, są gatunek drzewa z jakiego został wykonany fornir oraz jakość drewna. Najwięcej zapłacimy za forniry wykonane z jednej kłody, gdyż wówczas barwa pozostaje jednolita a sam fornir wytrzymały i świetnie sprawdzający się w aranżacji wnętrza.

12 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz