Zasłony i rolety jako element wystroju wnętrza

e-firanki.pl - logo

O własne domowe wnętrza warto zadbać. Jest to nasza prywatna przestrzeń, w której powinniśmy czuć się komfortowo. Aby tak właśnie było, wnętrze musi być urządzone w zgodzie z naszym gustem i potrzebami. Niemniej, warto też zapoznać się z dostępnymi i modnymi obecnie rozwiązaniami. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko meble czy ściany, ale również nasze okna. W dużej mierze właśnie od tego, jak je zaaranżujemy, zależy końcowy efekt.

Jakie znaczenie ma okno?

Okno w wystroju wnętrza odgrywa o wiele ważniejszą rolę, niż większości z nas się wydaje. Owszem, ma ono być przede wszystkim praktyczne – ma być na tyle szczelne, aby w zimie było ciepło w pomieszczeniu, ma być sprawne, aby można było je bez trudu otwierać w okresie letnim w celu wpuszczenia świeżego powietrza.

Okno może jednak pełnić funkcję dekoracyjną. Jest ono takim elementem wnętrza, który od razu rzuca się w oczy. Wchodząc do wnętrza można nie zauważyć stojącej w rogu szafki czy małej ozdoby na ścianie, bo przecież nie na wszystko od razu zwracamy uwagę, ale okna po prostu nie da się przegapić! Tym bardziej więc należy zadbać o jego odpowiednią dekorację.

Wystrój okna musi pasować do wystroju całości. Jeśli lubimy wyzwania i eksperymenty, lubimy „bawić się” kolorami czy stylami, może z tego oczywiście wyjść coś zjawiskowego, ale jest to zabawa dość niebezpieczna, bowiem nietrudno jest popełnić błąd i nieumiejętnie połączyć ze sobą owe style czy kolory. A zatem, jeżeli całość wnętrza urządzona jest przykładowo w iście nowoczesnym stylu, lepiej i w takim stylu urządzić okno.

Parapety i karnisze…

Myśląc o dekoracji okna, automatycznie zaczynamy myśleć o firanach, zasłonach, żaluzjach czy roletach. Oczywiście jest to bardzo słuszne skojarzenie, ale przecież takie elementy jak parapet i karnisz także stanowią część wystroju, zatem i im należy poświęcić dostateczną uwagę.

Wiele osób popełnia błąd sądząc, że „parapet i tak zasłoni się dłuższą firaną i położy się na nim doniczki z kwiatami”, a „na karnisz i tak nikt nie zwraca uwagi, bo w końcu to tylko kawałek pręta, na którym zawieszona jest firanka”. Nic bardziej mylnego! Te dwa niby nieduże i teoretycznie mało ważne elementy mogą mocno zepsuć cały wystrój, jeśli zostaną źle dobrane. Jeżeli lubimy swojski, tradycyjny wystrój, mamy drewniane meble, drewniane okna to i karnisz z parapetem powinny być drewniane. Kiedy z kolei stawiamy na styl nowoczesny, minimalistyczny, warto pomyśleć o kamiennym parapecie i przykładowo prostym w formie stalowym karniszu.

Dlaczego warto postawić na zasłony?

Zasłony sprawdzą się zawsze i wszędzie, idealnie pasują zarówno do wnętrz klasycznych, tradycyjnych jak i bardzo nowoczesnych – wystarczy po prostu odpowiednio dobrać zasłony do stylu i charakteru pomieszczenia. W zależności od gustu i potrzeb mogą one być całkowicie proste, krótsze bądź dłuższe, wykonane z nieprzeźroczystego materiału lub z bardzo delikatnej, transparentnej tkaniny. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się jednak obecnie zasłony bardzo fantazyjnie upinane przy pomocy rozmaitych ozdób specjalnie przeznaczonych do tego celu.

Warto wiedzieć, że teraz też poczciwe metalowe czy plastikowe „żabki” to nie jedyna możliwość, jeśli chodzi o zawieszenie zasłony. Popularne są obecnie tak zwane „szelki”, dzięki którym całość prezentuje się bardzo ciekawie. Można również zainwestować w zasłonę z przeszyciem tunelowym, dzięki czemu nie trzeba będzie przypinać zasłony kawałek po kawałku (pilnując do tego właściwych odstępów), bo wystarczy wciągnąć ją na karnisz – rozwiązanie proste i efektowne jednocześnie.

Jeszcze jednym ciekawym „trikiem” jest wszycie w zasłony specjalnej taśmy. Dzięki niej rozwiązujemy szybko i skutecznie problem z czasochłonnym marszczeniem zasłony, bo wystarczy pociągnąć sznurek od taśmy, a zasłona sama zmarszczy się tak mocno, jak chcemy. Jeżeli lubimy gęsto marszczone zasłony, powinniśmy pamiętać o tym, że efekt taki osiągniemy, jeśli szerokość zasłony będzie przynajmniej dwa razy większa niż długość karnisza.

Rolety? Doskonały wybór!

Jeśli nie firany i zasłony to koniecznie rolety! Mogą być nie tylko wspaniałą ozdobą wnętrza, ale też są bardzo praktyczne, ponieważ chronią przed promieniami słońca i zapewniają prywatność. Doskonale spiszą się w każdym wnętrzu. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają dużo miejsca. Jeśli postawimy na rolety, karnisz nie będzie potrzebny. Dostępne są obecnie interesujące modele rolet odbijających światło słoneczne lub zaciemniających – bardzo praktyczne.

Z czego może być wykonana roleta? Z najróżniejszych materiałów, od grubych materiałów czy delikatnych tkanin po rolety bambusowe, z papieru ryżowego czy maty słomianej. Wybór jest ogromny, zatem każdy znajdzie roletę dla siebie. W zależności od rodzaju rolety, można zamontować je do sufitu, do ściany lub też bezpośrednio do ramy okiennej (bez jej uszkadzania). Ogromną popularnością cieszą się rolety rzymskie oraz weneckie – niezwykle dekoracyjne, piękne i praktyczne jednocześnie.

Zapraszamy na:

f5dabd7483ce32c96be7810f_t3

17 marca, 2015

Dodaj komentarz