Zasłony rzymskie i zasłony RVS


Wśród zróżnicowanych sposobów na dekorację okien wciąż największym zainteresowaniem cieszą się zasłony rzymskie, a to ze względu na ich funkcjonalność oraz walory estetyczne, co sprawia, że mogą być uzupełnieniem wystroju każdego pomieszczenia bez względu na to, w jakim stylu jest ono utrzymywane. Zasłony rzymskie są również wyjątkowo przyjazne w obsłudze – odbywa się ona za pomocą sznurka lub łańcuszka zamontowanego w okolicy zasłony: na ścianie lub wnęce okiennej.

Szczególną konstrukcją zasłon rzymskich są zasłony RVS – są one złożone z wąskich rynienek: umieszczonych, po jednej, na górze i na dole zasłony. Do rynienek tych przytwierdzona została z kolei dekoracyjna tkanina a jej zwijanie i rozwijanie opiera się na mechanizmie przesuwania tych rynien wzdłuż listwy. Ta specyficzna konstrukcja pozwala nie tylko na odsłanianie i zasłanie okna jak w klasycznych roletach rzymskich, ale również odsłanianie i zasłanianie tylko określonego fragmentu okna w jego niemal dowolnym miejscu: zarówno od góry, jak i od dołu.

W przypadku zasłon rzymskich, zarówno klasycznych, jak i RVS, wyjątkowo łatwa jest również pielęgnacja tkanin – ich zdjęcie jest praktycznie całkowicie „bezbolesne”, gdyż wystarczy je odpiąć od karnisza, na którym się układają.

Zasłony rzymskie w ogólności charakteryzują się bogactwem kolorów, faktur oraz materiałów, z jakich są produkowane – niektóre są lekkie i delikatne, zaś inne bardziej wyraziste oraz „cięższe”. Wybierając zasłony należy jednak pamiętać, aby nie ograniczać się do ich wizualnego aspektu, który jest co prawda bardzo ważny, to jednak zasłony powinny również spełniać skutecznie swoją rolę jako ochrona przed nasłonecznieniem oraz zabezpieczenie naszej prywatności wewnątrz pomieszczeń. Jest to kwestia związana głównie z materiałem, z którego został wykonany dany model zasłony – te bardziej delikatne wpuszczają pośrednio nieco więcej światła, co sprawia, że dobrze sprawdzają się na przykład w salonie; jeśli jednak chcemy całkowicie „odciąć” pomieszczenie, powinniśmy zdecydować się na zasłonę wykonaną z materiału o mniejsze przepuszczalności bądź wyposażonego w dodatkową podszewkę.

4 października, 2017

Dodaj komentarz