Zdrowa sypialnia

Wiele osób borykających się z problemami alergicznymi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że często ich źródło może tkwić w domowej sypialni. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy występuje podrażnienie oczu, kaszel, kichanie i problemy z oddychaniem.
Za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiedzialne są roztocza, obecne na przykład w materacach. Najłatwiej jest uporać się z tym problemem kupując nowe łóżko. Należy zwracać uwagę na to, z jakich materiałów wykonane jest miejsce do spania. Źródła dokuczliwych alergii to przede wszystkim wełna, włosy oraz pióra.
Dla osób cierpiących na alergie doskonałym rozwiązaniem są łóżka drewniane. Najlepiej byłoby, gdy takie łóżko nie było zbyt intensywnie lakierowane. W sprzedaży dostępną są już łóżka pomalowane specjalnym podkładem przeznaczonym właśnie dla alergików.

Jaki materac wybrać dla alergika?

Dwie najważniejsze cechy jakie powinny posiadać materace, to gwarancja swobodnego przepływu powietrza oraz odporność na wilgoć. Zdecydowanie należy unikać materaców wykonanych z użyciem nylonów czy plastików, gdyż nie zapewniają one dobrej wentylacji.
Dla alergików zaleca się materace ze zdejmowanym pokrowcem i możliwością częstego prania. Wiele firm posiada atestowane pokrowce antyalergiczne, które mogą być nakładane na każdy typ materaca oraz materace z pokrowcem membranowym.

Wybór pościeli

Każdy alergik, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pościeli jest dla niego najlepszy, powinien zrobić sobie specjalny test. Trzeba wcześniej przygotować sobie kilka rodzajów materiałów na przykład len lub bawełnę, uprać je i dokładnie wypłukać w roztworze z dodatkiem sody. Tkaninę należy położyć na poduszce i spać na niej kilka nocy. Dzięki obserwacji objawów chorobowych dowiemy się, jaka pościel jest najlepsza.
Alergicy wszystkie poduszki oraz koce powinni wymieniać, nie rzadziej jak raz na cztery lata. W każdym tygodniu trzeba też przeprowadzać czyszczenie łóżka i jego otoczenia, używając specjalnych przystawek. Niewskazane jest, aby osoby mające problemy z roztoczami używały poduszek z pierzem czy puchem. Również poduszki wełniane nie służą im najlepiej. Najbardziej zalecane wypełnienia do poduszek to anilana i poliester. Coraz częściej wypełniacze sztuczne nasączane są środkami o działaniu bakteriobójczym. Dzięki temu można ustrzec się chorób dróg oddechowych.
Poleca się także używanie naturalnych pościeli atłasowych. Nie wywołuje ona podrażnień skóry, wchłania wilgoć, jest miękka i delikatna.

Specjalne kołdry antyalergiczne

Kołdra przeznaczona dla alergika najlepiej, żeby była wełniana. Ma ona bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, dlatego doskonale sprawdza się u osób z problemami oddechowymi i krążeniowymi. Ponadto wełna, bez względu na to czy kaszmirowa czy wielbłądzia, doskonale utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. Wełna zawiera w sobie leczniczą lanolinę, której jony dodatnie korzystnie wpływają na samopoczucie.

13 czerwca, 2014

Dodaj komentarz